Ataşlar Catering Yemek Hizmetleri

Gelin Yemek Sorunlarınızı Birlikte Çözelim

iletisim@ataslarcatering.com

+90 212 62303 06

YEMEK HİZMETİ
KONSEPTİ
Ataşlar Catering
  • Hizmet başlangıcından 1-3 gün kadar önce hizmet verilecek yemekhane ziyaret edilerek fizibilite çalıması yapılır. Tespit edilen eksiklerin gıda mühendisleri ve operasyon uzmanı bır yetkilimiz tarafından en hızlı şekilde giderilmesi sağlanarak, ilk günden itibaren eksiksiz ve sorunsuz hizmet amaçlanır. 
  • “Menü Planlama İlkemiz” dikkate alınarak oluşturulan aylık yemek menülerimiz, her ay başlangıcından önce müşterimize sunulur. Hazırlanan aylık menüye riayet edilmesine özen gösterilir. Menüde bir aksilik durumunda ise en az 24 saat öncesinden müşteriye gerekli bilgilendirme hem e-posta hem de telefon yoluyla yapılır. 
  • Menu içeriği olarak her hafta en az 1 gün bol etli yemek olmak üzere haftanın 3 günü etli yemek 3 günü sebze ya da bakliyat yemeği olmasına dikkat edilir. Sebze ve bakliyat yemeklerinde dahi lezzet vermek amacı ile mutlaka et kullanılmasına özen gösterilir. 
  • Yemeklerin vaktinde teslim edilmesinden emin olmak amacıyla yemek dağıtımında görev alan yola çıkmadan önce trafıik verilerinin sağlandığı hizmetlerden yararlanılır. Eğer normal güzergah üzerinde anlık büyük ölçekli bir kada ya da afetten dolayı bir problem oluşursa, alternatif güzergahlara başvurulur ve yine de bir gecikme yaşanma ihtimaline karşılık müşteri yemek vaktinden önce bilgilendirilir. 
  • Faturalarınız her ayın 7 14 21 28 ve 31. günlerine denk gelen günlere kesilir ve tarafınıza ulaştırılır. Faturanın yanında cari hesap ekstresi ve ay boyunca gönderilen yemek sayıları, günlük bir ölçeklendirme ile gönderilir. Böylece müşteri ile yemek sayıları konusunda mutabakatsızlğın önüne geçilmiş olunur.